zmarł † ksiądz biskup Stanisław Stefanek

2020-01-18

zmarł † ksiądz biskup Stanisław Stefanek

Z głębokim bólem informuję, że w dniu 17 stycznia 2020 r. po ciężkiej chorobie, zaopatrzony Sakramentami Świętymi, odszedł do Pana Śp. Ksiądz Biskup Stanisław Stefanek TChr, biskup senior diecezji łomżyńskiej.

Śp. Ksiądz Biskup Stanisław Stefanek urodził się 7 maja 1936 r. w Majdanie Sobieszczańskim.

Wyświęcony na kapłana w Towarzystwie Chrystusowym dnia 28 czerwca 1959 r. w Poznaniu. Został mianowany biskupem pomocniczym w Szczecinie w dniu 4 lipca 1980 r. Sakrę biskupią przyjął w dniu 24 sierpnia 1980 r. w katedrze szczecińskiej z rąk biskupa szczecińsko-kamieńskiego Kazimierza Majdańskiego. Ksiądz Biskup Stanisław jako zawołanie biskupie obrał słowa:„In omnibus Christus”.

Dnia 26 października 1996 r. został mianowany Biskupem Łomżyńskim. Uroczysty ingres do katedry łomżyńskiej odbył w dniu 17 listopada 1996 r. Był szóstym biskupem łomżyńskim.

Ksiądz Biskup Stanisław Stefanek w latach 1993-2008 był dyrektorem Instytutu Studiów nad Rodziną Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie (od 1999 r. UKSW). Troska o rodziny była szczególnym rysem posługi biskupiej Biskupa Stanisława. W ramach Konferencji Episkopatu Polski, przez wiele lat był przewodniczącym Rady ds. Rodziny. Był również członkiem prezydium Papieskiej Rady Rodziny.

Decyzją prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego z dnia 2 października 2009 r. odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Dnia 11 listopada 2011 r. zakończył posługę pasterską jako Biskup Diecezjalny i przeszedł na emeryturę jako Biskup senior. Nie zaprzestał posługi sakramentalnej, w dalszym ciągu aktywnie podejmował działania duszpasterskie, zwłaszcza na rzecz rodzin. Głosił katechezy, rekolekcje i konferencje.

Śp. Księdza Biskupa Stanisława Stefanka polecamy Miłosierdziu Bożemu i prosimy kapłanów oraz wiernych o modlitwę w Jego intencji.

Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie…O uroczystościach pogrzebowych poinformujemy niezwłocznie.

+Janusz Stepnowski Biskup Łomżyński

Łomża, dnia 17 stycznia 2020 r.