Zakończenie Oktawy Bożego Ciała czwartek 18 czerwca

2020-06-17

Zakończenie Oktawy Bożego Ciała czwartek 18 czerwca

Zapraszamy w czwartek 18 czerwca o 17:00 na Mszę Św. i zakończenie Oktawy Bożego Ciała.

W czwartek na zakończenie Oktawy kapłan święci przyniesione przez wiernych wianki uplecione z kwiatów i ziół leczniczych,  symbolu Bożych darów, jakimi Stwórca hojnie obdarzył ziemię, ludzi i wszelkie stworzenie.Do dziś powszechna jest wiara w moc leczniczą i ochronną wianuszków uplecionych się  z kwitnącego rozchodnika, macierzanki, mięty, rumianku, kopytnika, koniczyny, jaśminu i róż, podobnie jak gałązek brzozy wziętych z czterech ołtarzy podczas procesji Bożego Ciała. Chronią one przed burzami i pożarami,  przed gradobiciem i szkodnikami na polach. Pokruszone ziele z wianków stosowano do sporządzania leczniczych herbat oraz do okadzania roślin i zwierząt, także domów przed złymi mocami.