I NIEDZIELA ADWENTU A D 2023

2023-12-02

I NIEDZIELA ADWENTU A D 2023

Najmilsi w Chrystusie Panu! Z dniem dzisiejszym rozpoczynamy święty czas adwentu. Po co ustanowił Kościół Boży ten okres? Na przygotowanie się na przyjście Pańskie, bo słowo adwent oznacza w języku łacińskim przyjście. Mamy się gotować na przyjście Chrystusa Pana.

Najmilsi w Chrystusie Panu! Poznaliśmy dziś, jakie będzie przyjście Zbawiciela przy końcu świata. Przyjdzie On na sąd, aby okazać swą mądrość i sprawiedliwość, której ludzie teraz nie uznają; przyjdzie z mocą wielką i majestatem jako Pan i Król, aby odebrać hołd i cześć od wszystkiego stworzenia. A na sądzie swoim odkryje wszystko, odkryje tajniki serc ludzkich, uczynki dobre i złe na widok całego [świata] wystawi. Na tych co dobrze czynili wyda wyrok łaskawy, na grzeszników wyda wyrok potępienia. Wyrokiem swoim rozdzieli złych i dobrych. Źli staną na lewicy, dobrzy po prawicy.

Drodzy Bracia i Siostry! Nikt z pewnością z Was nie chciałby być po lewicy z potępieńcami. Jeśli chcecie tego losu uniknąć, usłuchajcie przestrogi Pisma świętego: „Odwróć się od złego, a czyń dobrze”. Pamiętajcie o tym przez całe życie swoje. A teraz w czasie Mszy św. prośmy Pana Jezusa na ołtarzu obecnego, aby sąd Jego straszliwy wypadł dla nas dobrze. Mówmy do Zbawiciela z głębi serca: Panie Jezu, Sędzio żywych i umarłych, błagamy, aby nikt z nas, którzy teraz jesteśmy w kościele, którzy Tobie cześć oddajemy, aby nikt z nas nie znalazł się kiedyś po lewicy Twojej. Daj nam miejsce z owieczkami, nie odłączaj nas z kozłami, po prawicy staw z sługami. Amen.

Sługa Boży o. Wenanty Katarzyniec fragmenty kazania wygłoszonego w Czyszkach w I Niedzielę Adwentu, 29 listopada 1914 r.