Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży

ksm 

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży powstało 3 lipca 1934r. w wyniku reorganizacji istniejących już od 15 lat Stowarzyszeń Młodzieży Polskiej. Dzieliło się na dwa równorzędnie działające ogniwa: Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Męskiej i Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Żeńskiej. Do reorganizacji w 1934r. przyczyniło się połączenie prac SPM z pracami Akcji Katolickiej i uchwalenie nowego prawa o stowarzyszeniach. Mimo wielu zasadniczych zmian i wprowadzenia nowych statutów, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży kontynuowało formy pracy organizacyjnej przyjęte w SPM. Były to więc działające wewnątrz oddziałów różne kółka zależne od zainteresowań młodzieży.

Organizowano liczne akademie z okazji rocznic historycznych, świąt państwowych i kościelnych. Z uwagi, że 80% członków SPM było pochodzenia wiejskiego, Stowarzyszenie dużo uwagi poświęcało pracy samokształceniowej rolniczej.

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży w Niedrzwicy Kościelnej powstało w 1934r. Mimo, że ruch młodzieżowy w Niedrzwicy wcześniej nie istniał i niedrzwicki KSM nie miał korzeni w SPM, swoją działalnością nawiązywał do prac w SPM. Pierwszym prezesem była pani Zofia Machaj (później Stefanek). Sprawowała ona tę funkcję aż do wybuchu wojny, czyli przerwania działalności KSM-u w całej Polsce. Inicjatorem i opiekunem duchowym był ówczesny wikariusz ks. Jan Poddębniak.

Młodzież KSM duży nacisk kładła na pracę samokształceniową (przysposobienie rolnicze, kurs gotowania, kroju i szycia, referaty o higienie i wychowaniu). KSM aktywnie włączał się w życie religijne. Przygotowywał wieczornice, akademie; kółko teatralne przedstawiało Misterium Męki Pańskiej, a „Skąpca” Moliera wystawiali nie tylko w Niedrzwicy Kościelnej, ale także w Niedrzwicy Dużej i Wilkołazie.

Oddział KSM w Niedrzwicy Kościelnej miał własny sztandar. Po raz ostatni prezentował się publicznie w 1948roku. Kiedy delegacja młodzieży z Niedrzwicy żegnała odjeżdżającego do Warszawy ówczesnego biskupa lubelskiego, a późniejszego prymasa Polski ks. kard. Stefana Wyszyńskiego. W delegacji tej był również p. Stanisław Stefanek.

Dużym sukcesem KSM-u przedwojennego było zorganizowanie okazałej biblioteki parafialnej liczącej ok. 3 tysiące woluminów. Wiele tych książek istnieje do dnia dzisiejszego i znajduje się pod opieką obecnego KSM-u.

Fundusze na działalność pochodziły ze składek organizowanych kiermaszów i loterii.

Obydwa ogniwa KSMM i KSMŻ liczyły razem ponad 60 osób. Wojna przerwała działalność koła. Większość członków KSM uczestniczyła podczas okupacji w pracach Czerwonego Krzyża, zbierając żywność wysyłaną potem do obozów jenieckich. Po wojnie koło formalnie nie wznowiło działalności. Definitywnie działalność KSM ustała w 1949roku. Po przeprowadzeniu restrykcji przez ówczesne władze. Ale po prawie półwiecznej przerwie KSM w Niedrzwicy powstał ponownie.

„Odrodzenie się” KSM-u nastąpiło w 1992roku. Początkowo spotkania polegały na śpiewaniu piosenek, wymianie pomysłów i perspektyw niedrzwickiego KSM-u. Już po pierwszym wyjeździe na Święto Patronalne Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży (niedziela Chrystusa Króla) do naszej parafii przybył opiekun-duszpasterz młodzieży Archidiecezji Lubelskiej ks. Mieczysław Puzewicz.

Od początku młodzież KSM-u z Niedrzwicy Kościelnej aktywnie włącza się w oprawę Mszy Świętych, wyjeżdżają na rekolekcje, organizują wyjazdy wakacyjne oraz przygotowują czuwania i dekoracje w kościele parafialnym.

Wszyscy podkreślamy fakt, że KSM jest dla nas sposobem na odnalezienie Drogi Swojego Życia. Pragniemy rozwijać swoje pasje i talenty oraz rozprzestrzeniać radość i uśmiech na całe otoczenie.

Spotkania odbywają się w każdą sobotę po Mszy Świętej o godzinie 18:00 (17:00 zimą) w salkach parafialnych. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych, młodych, kreatywnych, z pomysłem na siebie i na nas;). W razie jakichkolwiek pytań piszcie: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi. .

5857775 "Przez cnotę naukę i pracę służyć Bogu i Ojczyźnie - Gotów?"

 5966897 "Gotów!"

Copyright © Maik Agencja Reklamowa

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce Prywatności.